Hovawart

Hovawart je středně velký pes původem z Německa. Jedná se o poměrně mladé plemeno. První vrh byl zaznamenán v roce 1922 Kurtem Koningem. Slovo vychází z pojmenování „Hofewart“ – hlídací pes šlechty z „Hof“ – dvůr a „warten“ – hlídat.

      Hovawart  je silný, pracovní pes. Výška se u psů pohybuje od 64−70 cm a u fen od 58−65 cm. Váha je u psů okolo 45 kg a u fen okolo 35 kg.  Jeho srst je středně dlouhá, jemná a lesklá, při namočení se mírně vlní. Toho psa můžeme vidět ve třech barevných rázech a to plavý, kteří jsou o něco drobnější, černý a černý se znaky, který má na černém podkladu zlatou náprsenku a zlaté lemování nohou.

      Hovawart je pes s vyrovnanou povahou, skvělý hlídač, je velice bystrý, sebevědomý, veselý, bezkonfliktní, není přehnaně ostrý, ale svého pána a jeho rodinu je v případě potřeby připraven bránit. Na rozdíl od jiných psů, kteří se fixují jen na jednoho člověka, má hovaward mimořádnou vazbou na rodinu, je velice přítulný a vůči dětem je velmi tolerantní.Je trpělivý a velmi snadno ovladatelný, hodí se tedy i pro nezkušené majitele. Je ale také citlivý na zacházení. Svého pána respektuje na základě vlídné důslednosti, nikoliv hrubosti a přílišné tvrdosti. Proto by se neměl dostat do rukou příliš ambiciózní majitele.

       Tento pes je velmi věrný pes s velmi vyvinutým čichem, proto je i využíván německou policií. V minulosti se i pro svou sílu využíval k práci na polích a hlídání stád. Poněkud specifický přístup je však nutno volit při sportovním nácviku obrany vzhledem ke vrozeným povahovým vlastnostem Hovawartů, především jejich nekompromisnímu obrannému pudu a většinou menšímu pudu kořistnickému. Díky tomu se také Hovawart nepoužívá jako pes lovecký, neboť lovcem není.